Zajímavosti
Možná jsou vaším stálým společníkem, ale jak dobře je opravdu znáte?
Jednorázové rukavice se v laboratoři používají denně buď jako ochranná bariéra rukou, nebo pro ochranu materiálu, s nímž se pracuje. Často je to z obou důvodů.
A na trhu je na výběr nepřeberné množství typů rukavic vyrobených z různých materiálů, rozdílné tloušťky a celé škály úpravy povrchů. Není divu, že vybrat si ty správné je těžké. Začít můžeme u základních kritérií:
TIP pro vás: Rádi vám s výběrem pomůžeme. Napište nám na info@p-lab.cz o vzorky rukavic zdarma.
Nick Gardner, odborník ze společnosti SHIELD Scientific, shrnul ty nejběžnější mýty a zažité domněnky o jednorázových rukavicích, a zároveň je uvedl na pravou míru.
Mýtus 1: Rukavice ze stejného materiálu a stejné tloušťky poskytují podobnou úroveň chemické odolnosti.
Skutečnost 1: Rukavice ze stejného materiálu a stejné tloušťky se chemickou odolností lišit mohou. I když může existovat souvislost mezi materiálem rukavic, jejich tloušťkou a mírou chemické odolnosti, je třeba mít na paměti i další faktory, jimiž jsou například vnější a vnitřní úprava rukavic.
Mýtus 2: Všechny rukavice poskytují stejnou ochranu.
Skutečnost 2: Různé materiály rukavic mají různé úrovně ochrany. Dále měříme jejich odolnost podle definice AQL. Týká se statistické pravděpodobnosti výskytu děr v rukavicích. Během používání rukavic ovlivňuje možnost vzniku děr materiál rukavic, jejich tloušťka, stupeň degradace atd. Čím nižší je hodnota AQL, tím lepší je kvalita rukavic.
Mýtus 3: Rukavice s texturou mají lepší úchop.
Skutečnost 3: Přilnavost rukavic a citlivost v prstech jsou dány přilnavostí jejich materiálu k povrchu, která se odvíjí od úrovně chlorace a/nebo složením aplikovaných povlaků výrobcem.
Mýtus 4: Všechny nitrilové rukavice mají stejnou chemickou odolnost.
Skutečnost 4: Ne všechny nitrilové rukavice poskytují stejnou úroveň ochrany. Jejich tloušťka se může pohybovat od 0,07 mm do 0,14 mm. S takto velkými rozdíly v tloušťce dlaně souvisí i různá úroveň ochrany proti chemikáliím.
Mýtus 5: Jedny jednorázové rukavice uspokojí všechny mé potřeby v laboratoři.
Skutečnost 5: V laboratoři existuje více faktorů, které podporují diferencovaný přístup k výběru rukavic. Používat jedny univerzální rukavice z materiálu, který by splnil potřeby všech kolegů, zároveň by byl vhodný pro všechny aplikace, zní lákavě. Je to však nepravděpodobné.
Mýtus 6: Rukavice bez pudru jsou vždy "čisté".
V dobách, kdy se v laboratoři pravidelně používaly pudrované rukavice, byly tyto obecně chápány jako "špinavé", protože prošly minimálním zpracováním a pudr představoval významný kontaminant. Rukavice bez pudru tradičně procházely praním, a zejména chlorací, aby se odstranil pudr používaný jako uvolňovací činidlo ve výrobním procesu. Důsledek toho je, že výrobci vyrábí stále častěji nepudrované, nechlorované a neprané rukavice.
Skutečnost 6: Nepudrované rukavice na sobě mohou mít vysoké množství zbytkových chemických látek, protože se místo pudru jako uvolňovací prostředek používá polymerní povlak nebo vosk. Ačkoli se tyto rukavice mohou považovat za bezprašné, je potřeba vědět, že tento povlak může způsobit podráždění pokožky a přispět ke kontaminaci procesu.
Napište si o vzorky zdarma na info@p-lab.cz vyzkoušíte a uvidíte, co vám bude vyhovovat.