Po zimě většina z nás instinktivně cítí potřebu doplňovat potřebné vitaminy.
Vitaminy jsou látky, které jsou zapojeny do mnoha biochemických procesů v našem těle. Jejich nedostatek poznáme na svém zdraví, psychice i kondici. Jedním z nedůležitějších vitaminů pro náš organismus je jednoznačně vitamin C. A právě jemu bude věnovaný dnešní článek. Zároveň tím vhodně oslavíme Světový den zdraví, který je stanovený na 7. 4.!
Nenahraditelnost vitaminu C dobře znali již námořníci, kteří se v dávných dobách po dlouhé časové úseky plavili po moři. Kvůli avitaminóze je trápily tzv. kurděje: zvýšená krvácivost dásní i v podkoží, poruchy krvetvorby, snížená imunita, vypadávání zubů, lámavé kosti a hnisavé a obtížně hojitelné rány. Tedy nic příjemného.
Na začátku 20. Století byla za objev vitaminu C dokonce udělena Nobelova cena. Vitamin C, tedy kyselina L-askorbová, se přirozeně vyskytuje zejména v citrusech a zelenině (hl. v paprikách, zelí, brokolici atd.). Bohužel se postupně ničí vařením či ohříváním pokrmů v mikrovlnce.
Dospělí ženy a muži by měli přijmout cca80-100 mg vitaminu C denně (těhotné ženy nebo kuřáci by měli mít přísun vitaminu C ještě vyšší), maximální dávka je pak okolo 2000 mg denně. Pokud jej přijmeme příliš mnoho, zbytkový vitamin C je z těla vyloučen s močí. Ačkoliv ses ním nedá předávkovat, při nadbytečném příjmu může dojít k jednorázovému podráždění žaludku a zatížení ledvin.
Vitamin C nám pomáhá s hojením ran, syntézou dopaminu a kolagenu, vstřebáváním železa, regenerací vitaminu E, snižováním “špatného” cholesterolu a triglyceridů v krvi. Podporuje obranyschopnost a působí jako antioxidant.
Nejlépe vstřebatelná je lipozomální forma vitaminu C, ve které je hydrofilní molekula kyseliny L-askorbové uzavřena do liposomu, tedy váčku složeného z dvojité vrstvy mastných kyselin, podobné membránám našich buněk. Díky tomu je vitamin chráněn před agresivními kyselinami v žaludku, trávicími enzymy, změnou pH a oxidací a dostane se až do tenkého střeva. Zde díky svému lipofilnímu charakteru snáz prostoupí skrze střevní tukovou bariéru a transportéry do krve. Uvolňování vitaminu je postupné a jeho koncentrace v krvi je oproti ostatním formám vitaminu C vyšší. Přípravky s touto formou zpracování jsou sice cenově dražší, ale když se podíváme na přínos vitaminu C pro náš organismus, určitě se vyplatí.
Michala Klimešová
Produktový specialista