Zajímavosti
S nízkou toxicitou a ekologickou nezávadností oproti klasickým rozpouštědlům.
Pokud ve svém oboru využíváte jako rozpouštědla acetaly a rádi byste ulehčili svému zdraví i přírodě, nabízíme nově celou řadu ekologických alternativ těchto chemikálií – SOLVAGREEN®.
Vyznačují se nízkou toxicitou a ekologickou nezávadností oproti klasickým rozpouštědlům, která mívají často nebezpečné dopady na zdraví pracovníků i životní prostředí.
Acetaly jsou lineární nebo cyklické sloučeniny s nízkou viskozitou a vysokou rozpouštěcí schopností. Jsou stabilní v širokém rozsahu pH. Všechny acetaly jsou snadno mísitelné s organickými rozpouštědly a většinou povrchově aktivních látek. Jejich mísitelnost s vodou pak silně závisí na jejich struktuře.
Další zajímavou alternativou organických rozpouštědel jsou iontové kapaliny. Jsou to soli tvořené organickým kationtem a organickým, nebo anorganickým aniontem s nízkým bodem tání. Díky tomu ve své kapalné fázi mají zanedbatelnou tenzi par a není třeba používat reflux nebo odtah par. Zároveň umožňují syntézy při vyšších teplotách než u běžných organických rozpouštědel.
Kromě již zmíněných výhod mají námi dodávané iontové kapaliny několik dalších zajímavých vlastností důležitých pro použití při syntéze:
- Nízký bod tání (pod 100 °C)
- Tepelná a elektrochemická stabilita
- Nejsou těkavé, ani hořlavé
- Rozpouštějí širokou škálu látek
V histologii zákazníci často hledají, jak nahradit nebezpečný xylen. Pro toto použití je adekvátní alternativou xylenu roztok ROTI® Histol na bázi limonenu, ze kterého neunikají žádné škodlivé výpary jako v případě xylenu.
Zelené alternativy chemikálií můžete využít v syntéze, čištění a k nahrazení jiných toxických rozpouštědel.
Zajímá vás zelená chemie? V P-LABu se rádi díváme na svět vědy skrz „zelené brýle“.
Nabízíme na 12 základních principů, ze kterých se dá při výzkumu vyjít, abychom odlehčili životnímu prostředí a neohrožovali lidské zdraví obecně. Jsou to staré známé, vlastně nic objevného, ale kdybychom je dodržovali, bylo by to prospělo nám i přírodě. Zkuste se zamyslet, jak byste mohli pomoci i vy, třebaže zrovna v laboratoři nepracujete.
1. Prevence odpadu – to se dá uplatnit všude. Jednodušší a ekonomičtější je vzniku odpadu předcházet než se nahromaděného odpadu zbavovat, nebo ho upravovat.
2. Výběr syntetické metody a výběr materiálů s ohledem na ŽP. Navrhnout takové syntetické metody ve výrobě, aby maximalizovaly využití všech materiálů v každém procesu vedoucímu k výslednému produktu.
3. Volba méně nebezpečné chemické syntézy. Syntetické metody by měly být navržené tak, aby se při nich používaly, nebo dokonce vytvářely, látky s minimálním nebezpečím pro přírodu a lidské zdraví.
4. Výroba bezpečnějších chemikálií. Chemické produkty by měly být vyrobeny v takové kvalitě, aby si zachovaly svou účinnost, a zároveň snižovaly své nepříznivé dopady a toxicitu.
5. Bezpečnější rozpouštědla a pomocné látky. K použití pomocných látek (např. rozpouštědel, separačních činidel atd.) by se mělo přistupovat jen v nutných případech a tak, aby byly k životnímu prostředí co nejpřátelštější.
6. Posouzení energetické účinnost s ohledem na finance, ale také na ekologii. Energetické požadavky na vývoj a produkci by měly být vždy posuzovány podle environmentálních a ekonomických dopadů.
7. Při výběru materiálů by měly mít obnovitelné zdroje hlavní podíl. Výběr surovin by se měl automaticky zaměřit na obnovitelné suroviny. Kdykoli to bude technicky a ekonomicky možné.
8. Volte vždy raději přímější a co nejkratší cestu k cíli. Chytrý návrh jednotlivých kroků syntézy zkrátí proces, uspoří množství odpadu a případně využité energie.
9. Katalýza. Katalytická činidla jsou z hlediska jejich dopadu při použití šetrnější.
10. Nezapomínejte na možnosti ekologické degradace odpadu. Chemické produkty by se na konci své životnosti měly rozložit na neškodné produkty a nezatěžovat přírodu a životní prostředí.
11. Analyzujte v reálném čase, abyste předešli znečištění. Analytické metody je třeba neustále rozvíjet, aby umožnily průběžné monitorování procesů a kontrolu před vznikem nebezpečných látek v reálném čase.
12. Bezpečnější chemie také umožňuje prevenci nehod. Látky používané v chemickém procesu by měly být zvoleny tak, aby se minimalizovala možnost chemických havárií, včetně úniků toxických látek ven, výbuchů či požárů.