Zajímavosti
Ve čtvrtek 28. 11. 2024 se na VŠCHT konala Studentská vědecká konference a my jsme byli u toho.
Letos se zúčastnilo rekordních 9 studentů a rozhodně bylo na co koukat. Studenti vynikali nejenom zajímavými tématy, ale také mimořádně dobrým přednesem. Bylo to pro mě osvěžující a utvrdilo mě to v tom, že si nynější generace na VŠCHT plně uvědomuje důležitost měkkých dovedností.
Za P-LAB jsem se nově zúčastnil já, coby absolvent forenzní (analytické) chemie na VŠCHT a nezávislý hodnotitel prací a společně s kolegou Vojtou z marketingu jsme zasedli do hodnotící komise. Pro mě to byla první zkušenost z "druhé strany" a využil jsem ji maximálně.
Hodnocení bylo poměrně náročné a mezi tvrdou konkurencí jsme se rozhodli ocenit tyto studenty:
1. Bc. Marek Sogel
V práci byla popsaná komplexní extrakce polysacharidových složek v pivovarském mlátu a jejich následná analýza chemického složení (klasickými metodami) a struktury (pomocí FTIR). Student se v závěru své práce lehce dotkl potenciálních aplikací extraktů z mláta ve zdravé výživě nebo biotechnologii, čímž mimo jiné potenciálně odemkl dveře mnoha možnostem. Tato práce si u nás vysloužila první místo díky excelentním výsledkům a srozumitelné, poutavé prezentaci, která výsledkům propůjčila přesvědčivý hlas. Ať už se tento student rozhodne jít kterýmkoliv směrem (od důkladnějšího aplikovaného výzkumu polysacharidů přes hledání biologicky aktivních peptidů až po důkladnou charakterizaci nových chemických struktur), my mu přejeme do budoucna mnoho sil, inspirace a mnoho lidí, kterými se může obklopit a odemknout další a další možnosti!
2. Bc. Hynek Řeháček
Tento student vynikl svým téměř encyklopedickým přístupem k vybranému tématu a mimořádně poutavým přednesem. Metodicky popsal zdánlivě běžnou kontrolu kvality produktů a meziproduktů v cukrovarnické výrobě s využitím různé instrumentace a analytických přístupů na laboratorní i provozní škále. Zajímavým (mírným) odbočením od tématu byla nová metoda stanovení zearalenonu – nežádoucího mykotoxinu v cukrové řepě. Vzhledem k zachování obchodního tajemství provozu, kde student provádí svůj výzkum, jsme si detaily bohužel neposlechli. Nijak to ale nesnížilo náš zážitek, za což si od nás student, mimo jiné, odnáší i imaginární cenu za nejlepší cliffhanger (storytelling od A do Z máme v P-LAB moc rádi). Při vší vážnosti – byla to krásná prezentace hodna zkušeného projektového manažera.
3. Bc. Adeliya Rakhimzhanova
Aplikačně nejzajímavější prací byla bezpochyby tato. V první části byla popsána příprava polysacharidových filmů (napuštěných betadinem nebo bengálskou červení), jejichž přidaná hodnota spočívá v jejich aplikaci jako krytí ran. V druhé části studentka zkoumala dezinfekční vlastnosti netermálního (nízkoteplotního) plazmatu. Co bylo zajímavé? Studentka totiž ve svém výzkumu obě části propojila – tedy aplikovala netermální plazma na ránu (přesněji řečeno na kultury s bakteriemi, pokud se nepletu) skrze aplikovaný polysacharidový film. Ať už se rozvoj v budoucnu dotkne polysacharidových filmů nebo netermálního plazmatu, věřím, že se studentce podaří synergii prohloubit ještě více.
Těšíme se, co ukážete za rok, na dalším ročníku SVK!
S oceněnými studenty jsme měli také možnost krátce promluvit a poskytnout jim zpětnou vazbu. Bylo to velice příjemné – ze studentů jsme cítili zápal a já osobně jsem z SVK odcházel naprosto unesen. Kvalita oceněných prací je mimo jiné také vizitkou pro jejich školitele, Ing. Romana Blehu, Ph.D. a Ing. Simonu Gillarovou, Ph.D., kteří své nadané studenty po celou dobu vedli a mohou na ně být náležitě hrdí.
Za P-LAB výhercům gratulujeme, a i všem ostatním přejeme do budoucna, ať se daří!
Autor: Duong Thuy Bui, Key Account Manager, P-LAB